New York City

22. srpna 2007 v 14:52 | Neana |  -New York
Rozkládá se na východním pobřeží stejnojmenného státu,při ústí řeky Hudson do Atlantského oceánu.
5 Městských částí - Manhattan,Bronx,Brooklyn,Queens,Staten Island.
Má dvě mezinárodní letiště - Kennedyho a La Guardiovo.

HISTORIE

V 17. století kopili Nizozemci ostrov Manhattan za 24 USD od indiánů a založili zde osadu Nieuw Amsterdam.Tu však roku 1664 obsadili Angličané a přejmenovali jí na New York-na počast vévody z Yorku.Dokud se nevybudoval kanál spojující řeku Sv. Vavřinec s Atlantikem,nemělo město žádný význam. Pak se ale stalo přístavem a bránou do Amriky.
V 19. století dorazila jako francouzký dar Socha Svobody na své dnešní místo. Koncem 19. století už proudily davy dělníků z Brooklynu a New Jersey na Mannhatan, což zatěžovalo všechny newyorské mosty, takže byl postaven tunel pod řekou Hudson a na začátku minulého století (1904) i první trasa metra. Manhattan byl rozšířen, uprostřed byl zřízen veliký Central park a na ostrově se usídlilo množství institucí.
Ve 20. letech 20. století se začaly stavět první mrakodrapy - Woolworth Building, Cgrysler Building a Empire State Building (1931), který až do roku 1973 byl nejvyšší stavbou ve městě (na jeho střeše měly přistávat dokonce i vzducholodě, z tohoto plánu nakonec sešlo). V 50. letech zde vznikla koncepce moderního mrakodrapu. Roku 1973 zde bylo postaveno Světové obchodní centrum, tzv. Dvojčata, která byla nakrátko nejvyššími budovami světa a po 28 let dominantou města. Teroristé se je pokoušeli zničit v roce 1993, ale podařilo se jim to až 11.září 2001
DEMOGRAFIE
New York je největším městem USA. V roce 2005 zde žilo 8 213 839 obyvatel, tzn. 40% populace státu New York. Očekává se, že počet obyvatel dosáhne 9,4 milionů v roce 2025, pokud bude pokračovat růst obyvatel mezi lety 2000-2005. Metropolitní oblast má přibližně 22 000 000 obyvatel (2. největší na světě). Město má nejvyšší hustotu zalidnění v USA: 10194 obyv./km2 (Manhattan 25845 obyv./km2)

Rasové složení:
[1]
  • Běloši - 44.0%
  • Černoši - 25.3%
  • Asiaté - 11.6%
  • Indiáni - 0.4%
  • Ostatní - 18.7% (mezi ostatní patří především mesticové, mulati, míšenci více jak 2 ras)
Z toho:
  • Hispánci - 27.9% (lidé původem z Latinské Ameriky a Pyrenejského poloostrova, z rasového hlediska se řadí nejčastěji mezi bělochy, mezi "ostatní" (jako Mesticové) a dále mezi černochy)

Obecným trendem posledních desetiletí je posilování asijské a hispánské komunity. Klesá naopak počet bělochů (nehispánských).
New York je jedno z etnicky nejdiverzifikovanějších měst na světě. 36% obyvatel se narodilo mimo území USA. Mezi americkými městy je toto číslo vyšší pouze u Miami a Los Angeles. Pět nejčastějších zemí původu: Dominikánská Republika, Čína, Jamajka, Rusko a Itálie. Město má největší komunitu gayů a lesbiček v USA - odhaduje se až 500 000 lidí. Žije zde největší komunita Židů mimo území Izraele.

KRIMINALITA

New York je nejbezpečnější americké město s počtem obyvatel větším než 1 milion a čtvrté nejbezpečnější město s počtem obyvatel větším něž 500 000. Za posledních 12 let se kriminalita snížila o 75%. Počet vražd v roce 2005 byl nejnižší od roku 1963: za celý rok (2005) bylo spácháno 537 vražd, v roce 1990 to bylo 2 245. V roce2004bylo na 100 000 obyvatel spácháno 2 800 různých trestných činů. V Dallasuje to 8 960, v Detroitu 7 904 a v Phoenixu 7 402.

DOPRAVA

Na rozdíl od většiny amerických měst není převažujícím druhem dopravy individuální automobilová, ale doprava veřejná. Větší (na americké poměry) část obyvatel nemá vlastní automobil.
Páteřním systémem městské hromadné dopravy je metro, které doplňují stovky linek autobusů a vlakové spoje. Mezi New Yorkem a New Jersey je také speciální mezistátní linka metra PATH = Port Authority Trans-Hudson. Město obsluhují čtyři velká letiště - JFK International Airport, New Ark International, La Guardia Airport a Teterboro Airport.
Důležitým prvkem dopravy jsou také známé žluté taxíky. Jedná se o automobil Ford Police Interceptor, který používá i NYPD (New York Police Department)

ATMOSFÉRA

New York vždy charakterizovaly klasické žluté taxíky, rychlý životní styl, kina na ulici Brodway a také tzv. tavící kotel - to znamená, že město je plné mnoha kultur, které se navzájem asimilují a vytvářejí tak kulturu novou, americkou.
Veliké množství lidí v ulicích, nepřítomnost kontejnerů na domovní odpad (odpadky se několikrát týdně odkládají ve velikých černých plastových pytlích na ulici) a další faktory zapříčiňují, že je i na Manhattanu hodně špíny a místy silný zápach.
V New Yorku žije mnoho Číňanů a hlavně Portoričanů, kteří se sem stěhují za prací. Čínská čtvrť se stále rozrůstá na úkor části Manhattanu známé jako "Little Italy". Čtvrť Bronx a severní část Manhattanu Harlem je známa jako synonymum pro chudinskou černošskou čtvrť. V Queensu a Brooklynu žije etnicky nejrozmanitější obyvatelstvo v celých Spojených státech. Queensu je synonymem pro rozsáhle obytné komplexy, v Brooklynu se dají najít jak špinavé chudinské čtvrti jako např. Bedford-Stuyvesant, tak milionářské rezidence u pobřeží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 marky marky | Web | 22. srpna 2007 v 19:46 | Reagovat

Ahojky ptala ses jestli nechci spřátelit?!!!a já bych chtěla

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama