Slovníček F-K

15. října 2007 v 21:41 | Neana |  **Kriminalistika**
Slovník základních kriminalistických pojmů 2. část:

F
Fenolftalein: chemické činidlo, které po smísení s peroxidem vodíku detekuje přítomnost krve, indikovanou změnu barvy na růžovou.
Fluoroskop: zařízení, které kombinuje rentgen a fluorescenční monitor pro umožnění zobrazení vnítřích částí těla; používá se při hledání cizích předmětů uvnitř těla.
Folikulární váček: cibulka s dření obsahující duňky pochvy vlasového kořínku, jejichž přítomnost může znamenat, že došlo k potyčce.
FTIR (Fourier Transform Infrared): typ spektroskopie, jenž identifikuje organické a anorganické materiály na základě měření, jak materiál absorbuje různé vlnové délky infračerveného světla.
G
GC/MS (Gas chromatograph, Mas Spectometer /Plynový chromatograf, hmotností spektometr/): zařízení, jež rozdělí vzorek na jednotlivé součásti s cílem analyzovat a identifikovat molekulární složení a chemické koncentrace.
Gumové želatinové snímače: elastická gumová páska, používaná pro snímání otisků prstů, chodidel nebo bot z hladkých a tvrdých povrchů.
I
IBIS (Integrated Ballistics Imaging System /Integrovaný balistický zobrazovací systém/): databáze srovnávající stopy na střelách z místa činu se střelami a zbraněmi použitých při jiných trestných činnostech.
Instar: stadium života hmyzu mezi dvěma okamžiky, kdy hmyz prochází převlékáním.
K
Kalibr: vnitřní průměr hlavně střelné zbraně nebo střely, jež se hodí do konkrétní velikosti střelné zbraně.
Kastle-Meyerův test: rychlá zkouška na stanovení přítomnosti krve pomocí fenolftaleinu.
Katalyzátor: látka používaná pro zápálení a rozšíření ohně.
Krevní stopy: typ roztřiku krve po násilném trestném činu.
Kyanoakrylátové páry: výpary zahřátého kyanoakrylátu se zaměří na povrch pomocí vyvíjecího boxu a malého ventilátoru. Poté se nanese prášek pro snímání otisků prstů, aby se otisky zviditelnily.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama